Hur man tar vin fläckar ur mattan

Hur man tar vin fläckar ur mattan

 

1.

Ta bort vinfläckarna från mattan så snart som möjligt med vitpapper. Gnugga inte vinfläckarna; blott bara, eftersom gnugga bara inbjuder fläcken djupare in i mattan fibrer.

2.

Häll 1 kopp vitt vin på en röd vinfläck. Om vinfläcken är från vitt vin, häll 1 kopp klubbens läsk på fläcken.

3.

Ta bort vinfläcken från mattan med en gammal handduk. Häll ytterligare vitt vin eller klubb soda på fläcken om mattan blir torr från blotting. Håll handduken till en ren sida när du lyfter fläcken från mattan. Fortsätt blottning tills hela fläcken är borttagen.

4.

Blanda 1 kopp väteperoxid och 1 tsk. mattan renare i en hink. Applicera renaren på mattan med en ren trasa. Ta bort området för att ta bort vitt vin eller klubb soda från mattan. Skölj tvålen från mattan genom att blotta med en fuktig trasa tills renaren lyfter sig helt från mattan. Tryck på vitpappershanddukar i mattan för att avlägsna överskottsvätska.

Tips och varningar

 • Använd klubbens läsk på röda vinfläckar om du inte har vitvin .
 • Vinfläckar, särskilt från rött vin, får hjärtat att hoppa över ett slag. Röda vinfläckor lämnar ett mörkt, rött avtryck när de spillts på mattor eller kläder. Rött vin färgar mattan fibrerna och kan bli permanenta om de lämnas för länge innan de rengörs. Vita vinfläckar är inte som hjärtstopp, men behöver snabbt avlägsnande för att hålla bort från att gulna mattan. Snabba åtgärder och lämpliga rengöringslösningar hjälper till att hålla vinfläckar från att bli ett permanent märke på din matta.


  Relaterade artiklar


 • Definition av Polyester Staple Fiber
 • Hem Remedies att ta bort mögel från Mattan
 • Hur kan jag felsöka en Kenmore 5547?
 • Hur man tar bort skraj luktar från handdukar
 • Hur man tar bort mögel på badrumsmassage Naturligtvis
 • Hur man köper en mixerblandare
 • Hur man använder Veet eller Nair
 • Hur man gör Window Clings Stick Bra
 • Hur man lägger till sköljmedel till din diskmaskin utan Mess
 • Hem Remedies att ta bort mögel från Mattan
 • Så här fixar du en täppt upp Ice Cube Maker
 • Hur man återställer en mässing huvudtavla
 • Hur man rengör Honeywell Electronic Air
 • Whirlpool Diskmaskin Hjälp
 • Hur man rengör matlagad mat på en gaspanna
 • Hur man tar bort ljussot från väggar
 • Hur man får dieselbränsle lukt ur en snowboardjacka
 • Hur man gör ett hem luktar bra utan luftfräschare
 • Så här felsöker du felkoder med magiska huvudkokare
 • Hur man rengör med UV-ljus