Hur man tar bort juice fläckar från matta

Hur man tar bort juice fläckar från matta

 

1.

Släck saftslakan med pappershanddukar så snart du märker det. Gnugga inte pappershanddukarna över mattan. Det kommer bara att sprida fläcken. Tryck helt enkelt ner för att absorbera saften. Byt till rena pappershanddukar när de gamla är våta med saften. Om fläcken redan är torr när du upptäcker den, hoppa över det här steget.

2.

Häll klubbens läsk på saftfläcken, som antyddes av mrscleanusa.com. Låt klubbens läsk förbli ostörd på mattan i cirka fem minuter, säger mrscleanusa.com. Läsken hjälper till att lossa saften från mattfibrerna.

3.

Ta bort området igen med pappershanddukar. Om fläcken fortfarande är resistent (om den är fräsch, ska klubbens läsk fungera bra, men gamla fläckar kan kräva mer), applicera sedan mattan shampoo på platsen. Spraya den och arbeta den i mattan med en fuktig svamp. Låt den torka och dammsuga sedan din matta.

Tips och varningar

 • I stället för klubb soda kan du använda en klar mousserande läsk eller tonic vatten, enligt mrscleanusa.com. Du kan också använda mjuka vita tyg eller handdukar för att blotting istället för pappershanddukar. < / li>
 • Om du använder någon annan städare förutom klubbens läsk (t ex matta schampo), testa den på ett litet område först för att se till att det inte kommer att missfärga mattan, vilket skulle besegra syftet med fläckavlägsnande. < / li> Fruktjuice som spillts på mattan lämnar en röd, orange, lila eller rosa fläck som blir svårare att ta bort längre du lät sitta. Din snabba åtgärd kan göra rengöringen väldigt lättare, och du kommer sannolikt att återställa din matta helt utan några synliga tips om rester som finns kvar. Enkla rengöringsformler kan få ut dessa fläckar.


  Relaterade artiklar


 • Hem Remedies för rengöring av hund urin
 • Färgkodning av matrengöringsmedel
 • Vad är fördelarna med värmepumpar?
 • Hur man tar bort gammal smuts från tvätt
 • Hur man väljer fyra skivor
 • Hur man rengör en mögelfärgad kylpaket
 • De bästa sugdammsugarna
 • Hur man reparerar en CRT-tv
 • Hur man återställer Bakelite Pan Handles
 • Hur man använder en inline wattmätare
 • Hur man fixar en nylon jacka
 • Så här får du och behåll vackra fötter
 • Så här ansluter du en elektrisk torktumlare
 • Så här installerar du en AT u0026 T modulär telefonjacka
 • Så här flyttar du en tvättmaskin och torktumlare från källaren till första våningen
 • Hur man gör din elektriska varmvattenberedare mer effektiv för att spara pengar
 • Hur man identifierar köksredskap och vitvaror
 • Hur man beräknar apparatens energikostnader
 • Hur en gasugnsäkerhetsventil fungerar
 • Hur man rengör plast utomhus stolar